LaserTV to technologia łącząca w sobie elastyczność korzystania, z której znane są telewizory SmartTV i jakość obrazu oraz jego przekątne, kojarzone z projektorami. Jednakże do stworzenia kina domowego w oparciu o to rozwiązanie, konieczne jest sięgnięcie nie tylko po projektor o ultra krótkim rzucie, ale równie ekran projekcyjny. Tylko który wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? O tym wszystkim w kolejnym artykule.

 

Czym wyróżniają się ekrany redukujące światło?

Pojęcie „ekranów redukujących światło” wzięło się od anglojęzycznego sformułowania Ambient Light Rejecting (ALR). W dużym uproszczeniu taki ekran projekcyjny pochłania światło otoczenia, aby uniknąć jego odbijania w kierunku widzów. Zamiast tego efektywnie odbija światło z projektora, co skutkuje dużo lepszą jakością obrazu, większym komfortem oglądania i umożliwia satysfakcjonujące seanse nawet w jasnym otoczeniu.

 Ekran redukujący światło nie wymaga więc zasłaniania żaluzji i zasłon czy czekania z projekcją aż do wieczora, gdy w pomieszczeniu zrobi się odpowiednio ciemno. Tylko w połączeniu z takim ekranem korzystanie z LaserTV będzie tak intuicyjne, jak użytkowanie telewizora. Poza tym pochłanianie światła otoczenia i powierzchnie antyodblaskowe pozwalają na uniknięcie różnego rodzaju refleksów, obniżających jakość obrazu. Wszyscy widzowie będą widzieć obraz w ten sam sposób, co ułatwia wspólne projekcje.

Ekran do projektorów LaserTV – typ CLR

ALR to dość szerokie określenie – do LaserTV potrzeba pewnej specyficznej grupy tego typu ekranów, a mianowicie CLR (Ceiling Light Rejecting). Jak sama nazwa wskazuje, są to ekrany, odrzucające w głównej mierze światło pochodzące z góry – odbite od sufitu, bądź emitowane przez oświetlenie. Ekrany CLR skupiają swoje możliwości na absorpcji światła otoczenia, co umożliwia rzeczywiście jego skuteczne usuwanie. W szczególności działają w taki sposób na światło z góry – dobry model ma skuteczność nawet 95%.

Specyfika ekranów CLR sprawia, że to właśnie na nich należy skupić się, poszukując osprzętu do projektorów krótkiego rzutu LaserTV. Takie ekrany zostały zaprojektowane tak, aby odpowiednio odbijać światło emitowane przez projektor pod ostrym kątem, i kierować je do widzów.

O czym należy pamiętać, kupując ekran do LaserTV?

1. Dostępna przestrzeń

Przede wszystkim chcąc dobrać ekran do LaserTV umożliwiający uzyskiwanie wysokiej jakości obrazu o dużej przekątnej, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będzie wisiał. Potrzebna jest rzecz jasna odpowiednio duża przestrzeń – na tyle szeroka i wysoka, aby pomieścić przykładowo ekran o przekątnej 100’’. Pamiętaj, aby wziąć poprawkę na obramowanie ekranu, system rozwijania (w przypadku zwijanych modeli), a także wysokość, na której powinien być umieszczony, aby zapewnić pełen komfort w czasie projekcji.

2. Wymiary ekranu

Równie ważne co wymiary ściany są istotne także wymiary samego ekranu. Jego przekątna powinna być oczywiście uzależniona od możliwości samego projektora.

3. Współczynnik projekcji projektora

Ta kwestia ma większe znaczenie w przypadku projektorów o standardowym rzucie. Taki współczynnik określa, jak daleko od ekranu powinien znajdować się projektor, aby uzyskać daną przekątną obrazu. Modele ultra krótkoogniskowe do LaserTV oczywiście również mają taki współczynnik, jednakże są to na tyle krótkie dystanse, że odpowiednie ustawienie urządzenia względem ekranu staje się zdecydowanie łatwiejsze.

4. Proporcje obrazu i ekranu

Wybierając ekran, należy dopasować jego proporcje do proporcji obrazu wyświetlanego przez projektor. W przypadku LaserTV jest to głównie 16:9. 

5. Sposób chowania (lub jego brak)

Ekran do LaserTV może być po prostu powierzchnią projekcyjną rozmieszczoną pomiędzy ramami (np. aluminiowymi). Takie konstrukcje są najczęściej dołączane w zestawie do projektorów LaserTV. Jednakże niektórzy użytkownicy mogą chcieć ukryć ekran projekcyjny pomiędzy wyświetlaniem multimediów. Tutaj z pomocą przychodzą ekrany zwijane, które chowają się w estetycznej kasecie.. Wybór jest podyktowany głównie ceną i tym, czy w ogóle takie rozwiązanie jest potrzebne. Ekrany zwijane będą stosunkowo nieco droższe, gdyż zastosowanie mechanizmów zwijających siłą rzeczy generuje dodatkowy koszt.

6. Kto pyta, nie błądzi

Wybór ekranu do projektora LaserTV jest raczej łatwy. Najważniejsze to wiedzieć, że niezbędny jest ekran CLR. Pamiętaj – jeśli masz jakiekolwiek pytania, zadaj je zespołowi specjalistów Inter Alnet. To pasjonaci, którzy z chęcią pomogą Ci w stworzeniu idealnego kina domowego z LaserTV.