• Już dawno minęły czasy, gdy projektory były jedynie na wyposażeniu dużych kin i biur w korporacjach. Obecnie urządzenia te są dostępne cenowo dla niemal każdego, kto rozważa zakup telewizora, oferując przy tym porównywalną jakość. Kiedy zatem warto rozważyć zakup  projektora

PJvsTV.png

Już dawno minęły czasy, gdy projektory były jedynie na wyposażeniu dużych kin i biur w korporacjach. Obecnie urządzenia te są dostępne cenowo dla niemal każdego, kto rozważa zakup telewizora, oferując przy tym porównywalną jakość. Kiedy zatem warto rozważyć zakup  projektora?

Wszystko zależy głównie od tego co oglądamy i kiedy. Pamiętać należy, że projektor jest w stanie wygenerować obraz dwu- a nawet trzykrotnie większy od przeciętnego telewizora o zbliżonej jakości. Ale są też ograniczenia.

 

Obraz tak duży, jak tylko chcesz

Najbardziej widoczną różnicą między telewizorem a projektorem jest przekątna wyświetlanego przez nie obrazu. Oglądanie telewizji śniadaniowej, czy wieczornego wydania serwisu informacyjnego nie ma większego sensu w wydaniu 150 czy 200 cali. Co innego, gdy jesteśmy miłośnikami filmów. Po podłączeniu odtwarzacza Blu-Ray i zestawu kolumn głośnikowych do projektora dostajemy prywatne, pełnoprawne mini kino. Nie ma czasu na film? Wystarczy wypiąć jeden kabel i podłączyć go do komputera i odcinek ulubionego serialu jest gotowy do obejrzenia w zupełnie nowym wydaniu. Wybór między projektorem a telewizorem zależy więc od tego, co będziemy oglądać. YardMaster2_All_sizes_745-1-.jpg

 

 

Mobilność

1502174237.png 55-calowy telewizor raz postawiony na swoim miejscu raczej na nim pozostanie. Tymczasem większa część projektorów jest na tyle lekka i poręczna, że bez problemu da się zmienić miejsce ich pracy - niezależnie od tego, czy będzie to inny pokój, czy mieszkanie znajomych na drugim końcu miasta. Nieużywany natomiast w kilka chwil może zostać spakowany i schowany do szafki. Oczywiście trudniej to zrobić z zaawansowanymi projektorami, które ważą czasem nawet więcej, niż telewizor. Niemniej wszystko zależy od tego, o jakim sprzęcie myślimy.

 

 

Długość seansów

Lampy stosowane w projektorach mają swoją ograniczoną żywotność. I choć najczęsciej spotykane 3-4 tys. godzin nie jest wartością małą, to dla osób spędzjacych na oglądaniu programów codziennie po 6 i więcej godzin będzie to niezbyt ekonomiczne rozwiązanie. Pamiętajmy, że koszt wymiany lampy to kwoty rzędu 500 - 1000 zł. Pokazuje to, że projektor będzie lepszym wyborem dla wielbicieli wieczornych seansów, niż dla osób, u których telewizor włączony jest przez większą część dnia. 240_F_193932838_4NO3QQTGtwQj5QKVxCyq9HvSPYBfWx6R.jpg

 

 

Pora dnia

Landscape-city-village-with-nightime-and-daytime-urban-cartoon-vector.jpg No właśnie. Wieczornych seansów. Projektory dedykowane do kina domowego przeważnie nie cechują się wysokimi parametrami jasności lampy. Rzadko kiedy znajdziemy w ofercie niedrogie urządzenia świecące z jasnością powyżej 2500 - 3000 ANSI lumenów. Ogranicza to ich możliwości operowania w ciągu dnia - zwłaszcza w pomieszczeniach, w których okna pozostają odsłonięte. Większość urządzeń będzie w stanie pokazać maksimum swoich możliwości w warunkach minimum półmroku. Z drugiej jednak strony to, co może być dla części użytkowników wadą, staje się w warunkach wieczornych dużą zaletą. Projektory bowiem nie świecą nam prosto w oczy tak, jak ma to miejsce w przypadku telewizorów. Dzięki temu, że obraz, który dzięki nim oglądamy, jest odbiciem faktycznie wyświetlanemu, nie męczymy tak wzroku a dodatkowo redukujemy negatywny wpływ światła na rytm dobowy naszego organizmu.

 

 

Hałas

O ile telewizory pozostają niemal bezgłośnymi urządzeniami nawet po kilku godzinach pracy non-stop, o tyle projektory (zwłaszcza te korzystające z tradycyjnych lamp rtęciowych) wymagają wydajnego systemu chłodzenia, który hałasować niestety musi. O ile w przypadku urządzeń montowanych na suficie, czy też typu short-throw (krótkiego rzutu) nie jest to az tak uciążliwe, o tyle jeśli projektor ma stanąć na stoliku przed nami, tudzież na półce tuż za kanapą, na której siedzimy, to każdy decybel więcej będzie robił kolosalną różnicę. Warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na urządzenia generujące poniżej 28 dB. Z pomocą przyjdzie także tryb ECO, któy w każdym projektorze redukuje jasność lampy, ale jednocześnie wydłuża jej żywotnosć i ogranicza hałas o kilka dB. waveform-vector-2.png

 

 

Dla kogo projektor będzie więc godną rozważenia alternatywą?

Jeśli jesteś osobą, która lubi obejrzeć wieczorem po pracy kilka odcinków serialu, albo jakiś film - na pewno przemyśl sprawę. Podobnie w przypadku, gdy chcesz korzystać z urządzenia w wielu miejscach naprzemiennie. 

Jeśli jednak oglądasz telewizję przez większą część dnia, telewizor jest dla Ciebie głównie po to, żeby w mieszkaniu nie było cicho, lub też po prostu nie należysz do zagorzałych miłośników kina - zostań przy telewizorze.