Współczynnik kontrastu jest jednym z najważniejszych parametrów wpływających na to, jak postrzegany jest obraz wyświetlany przez projektor. Dowiedz się, czym jest współczynnik kontrastu, czym różnią się poszczególne typy kontrastu i jaką wartość tego parametru powinien mieć Twój projektor. 

Co to jest współczynnik kontrastu projektora?

Najprościej rzecz ujmując, współczynnik kontrastu projektora oznacza różnicę pomiędzy jasnością najciemniejszej i najjaśniejszej części obrazu wyświetlanego w danym momencie przez projektor. Wyrażany jest poprzez stosunek luminacji (jasności) bieli do czerni. Im wyższy współczynnik kontrastu, tym projektor daje obraz o szerszym zakresie poziomów jasności. Skutkuje to lepszej jakości obrazem, żywszymi kolorami i lepszą czytelnością. 

Jeśli współczynnik kontrastu wynosi 2000:1, to biel obrazu będzie o 2000 razy jaśniejsza od czerni. Większy kontrast oznacza także większą szczegółowość multimediów. Kontrastowe obrazy wyglądają atrakcyjniej dla oglądających, a więc dostarczają lepsze wrażenia w trakcie oglądania ulubionych filmów, seriali, gier itp. Z kolei niski współczynnik kontrastu będzie dawał matowe, wyblakłe projekcje. 

Dlaczego kontrast jest tak ważny w przypadku projektorów?

Wysoki współczynnik kontrastu ma szczególne znaczenie podczas wyświetlania obrazu w ciemnych pomieszczeniach i podczas oglądania ciemnych scen. Ma to miejsce przykładowo podczas wieczornych seansów filmów czy grania. W takiej sytuacji dzięki wysokiemu kontrastowi czerń staje się głębsza, a biel jaśniejsza („bardziej biała”). Taki obraz nabiera realizmu i głębi. Należy więc pamiętać o kontraście w szczególności podczas poszukiwania projektora do kina domowego.

W przypadku używania projektora w jasnym otoczeniu kontrast staje się nieco mniej ważny (choć oczywiście nadal warto szukać projektorów o wysokim współczynniku kontrastu, choćby z myślą o wieczornych projekcjach). Wynika to z faktu, że duża ilość światła w pomieszczeniu i tak zmniejsza znaczenie głębokiej czerni w czasie wyświetlania multimediów. W takiej sytuacji ważniejsza niż wysoki współczynnik kontrastu jest wysoka jasność projektora i bardziej nasycone kolory. Pozwala to na poradzenie sobie z dodatkowym światłem obecnym w pomieszczeniu i uzyskanie świetnego obrazu.    


Czym różni się kontrast dynamiczny od kontrastu statycznego? 

W parametrach projektorów często pojawiają się 2 pozycje związane z kontrastem – kontrast statyczny i dynamiczny. Czym one się różnią?

Kontrast statyczny określa zdolność wyświetlania najjaśniejszych i najciemniejszych punktów obrazu dla danej technologii wyświetlania użytej w projektorze. Przykładowo projektor LCD będzie oferował inny współczynnik kontrastu niż projektor DLP, nawet jeśli pozostałe elementy mające wpływ na kontrast wyświetlanego obrazu pozostaną niezmienne. Dlatego właśnie kontrast statyczny jest określany również mianem kontrastu natywnego. 

Kontrast dynamiczny obejmuje wszystkie możliwości wzmocnienia tego, co daje zastosowany w projektorze chipset (dla technologii LCD, DLP itp.). Jego wartości będą dużo wyższe niż w przypadku kontrastu statycznego (przykładowo 500 000:1). W uproszczeniu będzie to suma kontrastu statycznego i wszystkich technologii, umożliwiających wzmocnienie kontrastu, takich jak np. działanie oprogramowania czy modyfikacja mocy lampy. Niektórzy producenci oferują w swoim sprzęcie funkcję nieskończonego kontrastu dynamicznego, która oparta jest o możliwość po prostu wyłączania niektórych pikseli (najciemniejszy punkt obrazu po prostu nie świeci). 

Paradoks całej sprawy polega jednak na tym, że o wiele wyższe wartości kontrastu dynamicznego, niekoniecznie muszą przekładać się na lepszy obraz. Niemniej producenci lubią chwalić się tymi wartościami, gdyż działają na wyobraźnię klientów (wartość 500 000:1 jest dużo bardziej kusząca niż 3000:1). Porównując ze sobą dwa projektory, należy skupić się na kontraście statycznym, gdyż tutaj sprzęt o wyższej wartości, da realnie lepszy obraz.  

Jaki współczynnik kontrastu powinien mieć mój projektor?

Niezależnie od tego, do czego chcesz używać projektor, im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej. Niemniej biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości i wartości współczynnika kontrastu, trzeba czasami iść na pewne kompromisy. Poniżej znajdziesz przykładowe wartości, które mogą stanowić pewną wskazówkę, co wybrać. 

Projektor do kina domowego i do gier – tutaj za minimum przyjmuje się 2000:1. Optymalne wartości to 3000:1-5000:1, ale należy pamiętać, że możliwe jest uzyskanie kontrastu nawet 150 000:1. 

Projektor o ultrakrótkim rzucie – od projektora o ultrakrótkim rzucie wymaga się zazwyczaj pracy zarówno w świetle dziennym, jak i w ciemnym pomieszczeniu. Stąd większość projektorów o ultrakrótkim rzucie ma współczynnik kontrastu od 1000:1 do 2500:1.  

Projektory biznesowe – działają w jasnych pomieszczeniach, stąd ważniejsze jest, żeby były jasne. Wartości kontrastu powinny więc wynosić 200:1 – 1000:1.