• Przystępność projektorów dedykowanych dla domowej rozrywki sprawiła, że coraz więcej osób myśli o zakupie tego urządzenia w miejsce telewizora. Jakiego wyboru dokonać, aby czerpać w pełni przyjemność z oglądania filmów, czy grania w gry na dużym ekranie?

2020-11-30_1(1).png

Przystępność projektorów dedykowanych dla domowej rozrywki sprawiła, że coraz więcej osób myśli o zakupie tego urządzenia w miejsce telewizora. Jakiego wyboru dokonać, aby czerpać w pełni przyjemność z oglądania filmów, czy grania w gry na dużym ekranie?

Rozdzielczość

Podstawowa rzecz, jeśli chodzi o parametry projektora do kina domowego to szczegółowość obrazu. Obecnie gdy standardem jest rozdzielczość Full HD a najtańsze markowe projektory zdolne do jej wyświetlania kosztują już w okolicy 2000 złotych, nie warto brać pod uwagę tych o niższych rozdzielczościach. Co więcej, w ciągu ostatniego roku ogromny spadek cen nastąpił również w segmencie wyższej rozdzielczości - UHD 4K. Jeśli więc myślisz o wydaniu nieco większej ilości pieniędzy na zakup, z pewnością warto rozważyć kupno takiego projektora.

leaves_grass_dew_84019_3840x2400.jpg

Kino_pic1.png 

Optoma HD144X to tani projektor Full HD

Kino_pic2(1).png

BenQ TK800M jest jednym z najtańszych projektorów UHD na rynku

Kino_pic3.png

Sony VPL-VW270 oferuje natywne 4K w świetnej jakości

Jasność

tK800-on-desk(1).jpg Wśród projektorów dedykowanych do kina domowego znajdziemy dwie grupy produktów. Pierwsza z nich to projektory dedykowane do wydzielonych sal kinowych w domu a także do oglądania filmów po zmroku. Rzadko przekraczają one jasność 2000 ANSI lumenów, albowiem nie są przewidziane do użytkowania w oświetlonych pomieszczeniach. Druga grupa to urządzenia o średniej i wysokiej jasności, które są w stanie wyświetlać czytelny obraz również w dzień przy częściowo zasłoniętych oknach. Na etapie dokonywania wyboru warto się więc zastanowić, w jakich warunkach będziemy chcieli korzystać ze sprzętu.

Kino_pic4.pngSony VPL-HW65 to projektor dedykowany do pracy w pełnym zaciemnieniu

W2000plus.pngBenQ W2000+ sprawdzi się nieźle także przy delikatnym świetle w pomieszczeniu

HD39Darbee.png

Optoma HD39Darbee da sobie radę nawet w częściowo oświetlonym pomieszczeniu

Odległość rzutu

Projektory krótkiego rzutu sprawdzają się nie tylko w niedużych mieszkaniach. Z założenia większość z nas nie chce, aby projektor w salonie zajmował niepotrzebne miejsce z plątaniną kabli pod nogami i hałasującym przy uchu wentylatorem. Urządzenia o zmniejszonej odległości rzutu mogą być ustawione bliżej ekranu projekcyjnego, dzięki czemu zajmują mało miejsca, nie przeszkadzają podczas seansu i nie wymagają usuwania większości mebli i innych obiektów na dystansie od urządzenia do ekranu. Producenci często dodają oznaczenie ST lub UST w nazwie modelu, aby łatwo odróżnić ten typ projektora. Benq-1.jpeg
     

Łączność z innymi urządzeniami

Przechwytywanie.JPG
Nie zapominajmy, że projektor sam w sobie niewiele zdziała, jeśli nie będzie miał skąd wyświetlać obrazu. Przed zakupem przeanalizujmy swoje potrzeby i dobierzmy pod tym kątem model odpowiadający im. Jeśli projektor będzie kluczowym elementem centrum rozrywki to oznacza, że zechcesz podłączyć go do odtwarzacza Blu-Ray, być może komputera/laptopa, a może też i do dekodera telewizji cyfrowej? To już trzy złącza, a przecież warto jeszcze skorzystać z dźwięku wysokiej jakości, jesli w domu są kolumny audio. Analogowy mini jack, czy może cyfrowe wyjście optyczne? A może zamiast komputera filmy na dysku USB? W części projektorów złącze USB, nawet jeśli obecne, służy wyłącznie zasilaniu zewnętrznych modułów, lub obsłudze serwisowej. Sprawdźmy, czy port USB jest portem wejścia. Jeśli zaś chcesz ograniczyć ilość kabli, dobrym rozwiązaniem może być łączność Wi-Fi. Jednak nie zawsze da się uzyskać dzięki temu płynną transmisję wideo. Jeśli myślisz o takim rozwiazaniu, skontaktuj się z nami, a my sprawdzimy, czy wszystko będzie funkcjonować tak, jak oczekujesz.