• Przystępność projektorów dedykowanych dla domowej rozrywki sprawiła, że coraz więcej osób myśli o zakupie tego urządzenia w miejsce telewizora. Jakiego wyboru dokonać, aby czerpać w pełni przyjemność z oglądania filmów, czy grania w gry na dużym ekranie?

5f5932c55e420_p.jpg

Rozdzielczość czyli co warto brać pod uwagę?

Podstawowa rzecz, jeśli chodzi o parametry projektora do kina domowego to szczegółowość obrazu. Obecnie gdy standardem jest rozdzielczość Full HD a najtańsze markowe projektory zdolne do jej wyświetlania kosztują już w okolicy 2500 złotych, nie warto brać pod uwagę tych o niższych rozdzielczościach. Co więcej, w ciągu ostatniego roku pojawił się również ogromny wybór w segmencie wyższej rozdzielczości - UHD 4K. Jeśli więc myślisz o wydaniu nieco większej ilości pieniędzy na zakup, z pewnością warto rozważyć kupno takiego projektora. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat rozdzielczości zajrzyj do innych naszych materiałów.


Projektor-UHD55-4K_[44889]_1200.jpg Projektor-JVC-DLA-NP5W_[43934]_1200.jpg

 

Jaka jasność będzie odpowiednia?

Wśród projektorów dedykowanych do kina domowego możemy wyróżnić dwie grupy produktów.
Pierwsza z nich to projektory dedykowane do wydzielonych sal kinowych w domu a także do oglądania filmów po zmroku. Rzadko przekraczają one jasność 2000 ANSI lumenów, albowiem nie są przewidziane do użytkowania w oświetlonych pomieszczeniach.
Druga grupa to urządzenia o średniej i wysokiej jasności, które są w stanie wyświetlać czytelny obraz również w dzień przy częściowo zasłoniętych oknach.

Na etapie dokonywania wyboru warto się więc zastanowić, w jakich warunkach będziemy chcieli korzystać ze sprzętu, oraz z jakim ekranem będzie najlepiej współpracował nasz projektor. Nie wiesz jaki wybrać ekran? Zajrzyj tutaj.

 Home-Theater-Gear-GettyImages-95781853.jpg

Gdzie zainstalować projektor?

Projektory krótkiego rzutu sprawdzają się nie tylko w niedużych mieszkaniach. Z założenia większość z nas nie chce, aby projektor w salonie zajmował niepotrzebne miejsce z plątaniną kabli pod nogami i hałasującym przy uchu wentylatorem. Urządzenia o zmniejszonej odległości rzutu mogą być ustawione bliżej ekranu projekcyjnego, dzięki czemu zajmują mało miejsca, nie przeszkadzają podczas seansu i nie wymagają usuwania większości mebli i innych obiektów na dystansie od urządzenia do ekranu. Producenci często dodają oznaczenie ST lub UST w nazwie modelu, aby łatwo odróżnić ten typ projektora. Więcej o rodzajach projektorów możesz dowiedzieć się tutaj.


 cat8.jpg

Łączność z innymi urządzeniami

 Nie zapominajmy, że projektor sam w sobie niewiele zdziała, jeśli nie będzie miał skąd wyświetlać obrazu. Przed zakupem przeanalizujmy swoje potrzeby i dobierzmy pod tym kątem model. Jeśli projektor będzie kluczowym elementem centrum rozrywki to oznacza, że zechcesz podłączyć go do odtwarzacza Blu-Ray, być może komputera/laptopa, do dekodera telewizji czy może też do przystawki Smart/Android TV? To już cztery złącza, a przecież warto jeszcze skorzystać z dźwięku wysokiej jakości, jesli w domu są kolumny audio. Analogowy mini jack, czy może cyfrowe wyjście optyczne? A może zamiast komputera filmy na dysku USB? W części projektorów złącze USB, nawet jeśli obecne, służy wyłącznie zasilaniu zewnętrznych modułów, lub obsłudze serwisowej. Sprawdźmy, czy port USB jest portem wejścia. Jeśli zaś chcesz ograniczyć ilość kabli, dobrym rozwiązaniem może być łączność Wi-Fi. Jednak nie zawsze da się uzyskać dzięki temu płynną transmisję wideo. Jeśli myślisz o takim rozwiazaniu, skontaktuj się z nami, a my sprawdzimy, czy wszystko będzie funkcjonować tak, jak oczekujesz.

fh52_a_no_6.jpg chromecast_1-rH17n6ummWegVo8.jpg

 

 Gaming - czyli bezproblemowe granie

W momencie wyboru projektora pod kątem gamingu, oprócz standardowych parametrów definijacych nam jakość obrazu musimy wziąc pod uwagę jeszcze kilka dodatkowych parametrów. Parametrem który jest kluczowy to input lag. Za co odpowiada ten parametr? Zgodnie z definicją: "Opóźnienie wejścia lub opóźnienie wejścia to czas, który upływa między wysłaniem sygnału elektrycznego a wystąpieniem odpowiedniej akcji." Mówiąc prościej, czas jaki mija od momentu wciśnięcia przycisku na kontrolerze do chwili gdy, reakacja pojawi się na ekranie. Wartość wyraża się w milisekundach. Projektory w których input lag jest poniżej 20ms to naprawdę świetny wynik i zapęwnią najwyższą jakość rozgrywki. Input lag do 50ms to dalej dobry poziom i nie powinien zakłócać nam w dużym stopniu rozgrywki - chyba, że mówimy o produkcjach multiplayer, wtedy możemy już mieć stratę co do innych graczy.

Kolejnym ważnym parametrem jest częstotliwość odświeżania. Ten parametr definiuje płynność obrazu i jest wyrażany w Hz. Im wyższa wartość tym lepiej. W gamingu wiąże się to bezpośrednio z parametrem FPS. „Frames Per Second” - liczba klatek na sekundę. O ile w poprzedniej generacji konsol PS4, Xbox One, Nintendo Switch lub Wii U, wystarczy 60Hz (konsole wyświetlały obraz w maksymalnie 60fps), to aktualna generacja tj. PS5, Xbox Series X/S pozwala na wyświetlenie obrazu maksymalnie w 240fps* wtedy wybór powinien paść na projektor z odświeżaniem 240Hz.

3_5c56f98d-bbed-42be-a380-90cb816a74ac_1200x(1).jpg
*aktualnie większośc gier nie wykorzystuje tego potencjału i najczęściej uświadczana płynność występuje na poziomie 60-120fps, niemniej to kwestia czasu jak producenci gier zaczną dostarczać nowe produkcje 120-240fps*