LaserTV to kolejny krok w ewolucji kina domowego. Niepowtarzalna jakość obrazu, energooszczędność i żywotność światła laserowego, funkcje SmartTV i prostota użytkowania projektora o ultrakrótkim rzucie przyciągają coraz większą liczbę użytkowników. W jednym z naszych poprzednich artykułów szerzej omawialiśmy, czym jest ta technologia, teraz przyszła pora na podpowiedzi, które parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania. 

Najważniejsze parametry LaserTV

Przygotowując się do zakupu urządzenia LaserTV, powinieneś pamiętać, przede wszystkim o tych poniższych parametrach:

Jasność – wyrażona w lumenach wpływa na to, czy możliwe jest oglądanie obrazu generowanego przez LaserTV bez konieczności całkowitego zaciemniania pokoju. Im jaśniejszy projektor, tym większa jest widoczność obrazu nawet przy intensywnym oświetleniu pomieszczenia. Jasny projektor można używać swobodnie w środku słonecznego dnia, podobnie jak telewizor (a co więcej, LaserTV eliminuje odblaski, stąd jego użytkowanie jest nawet wygodniejsze).

Przestrzeń barwna – określa, jak szeroki zakres kolorów generuje dany projektor LaserTV. Im szersze pokrycie przestrzeni barwnej (wyrażone w %), tym większą liczbę kolorów jest w stanie generować sprzęt, zapewniając większy realizm i subtelniejsze przejścia pomiędzy kolorami. 

Współczynnik rzutu – jest to stosunek odległości projekcji do szerokości ekranu, co wpływa na rozmiar ekranu i odległość, w jakiej musi znaleźć się od niego projektor. W przypadku LaserTV dystans ten będzie bardzo krótki, tak iż projektor można ustawić niemalże przy samej ścianie z zawieszonym ekranem CLR. Warto jednak pamiętać, że im mniejsza wartość współczynnika projekcji, tym bliżej ekranu można umieścić projektor, zachowując przy tym dużą przekątną generowanego obrazu.

Kontrast – obejmuje pomiar różnych poziomów jasności pomiędzy najjaśniejszym punktem bieli a najgłębszą czernią na obrazie. Im wyższy kontrast, tym bardziej klarowny i nasycony obraz. Parametr ten wpływa także na możliwość dokładniejszego odwzorowania barw. 

Rozdzielczość – jest to liczba pikseli wyświetlanych przez projektor. Im wyższa, tym bardziej szczegółowe stają się obrazy. Obecnie optymalnym wyjściem jest rozdzielczość 4K, ale przy ograniczonym budżecie można pójść na kompromis w postaci Full HD. 

Parametry audio kluczowe podczas wyboru LaserTV

Chociaż powyższe parametry są kluczowe, dla satysfakcjonującego korzystania z kina domowego, to jednakże podczas jego organizacji należy pamiętać jeszcze o kilku kwestiach. Przykładowo istotne są także rozwiązania dźwiękowe – warto zwrócić uwagę, czy dany projektor LaserTV posiada wbudowane głośniki. Często są one na tyle dobre, że mogą działać jako podstawowe rozwiązanie audio w kinie domowym. Ważna jest moc wyjściowa odnosząca się do maksymalnego natężenia dźwięku, który jest w stanie emitować głośnik. Aby zapewnić sobie jednak maksymalne wrażenia dźwiękowe, dobrze jest skorzystać z technologii z certyfikatem dekodowania, takich jak np. Dolby i DTS. Da to pełnię wrażeń podczas oglądania ulubionych filmów, seriali, programów i grania w gry. 

Funkcje zwiększające jakość obrazu LaserTV

Doskonałe audio to jedno, ale dobrze jest także skorzystać z technologii poprawiających jakość obrazu. Przykładowo sprzęt może oferować dekodowanie HDR (obraz o wysokim zakresie dynamicznym), co skutkuje zwiększeniem kontrastu, dając bardziej szczegółowe multimedia. Dla tych, którzy chcą wykorzystać LaserTV do grania czy oglądania filmów akcji nie bez znaczenia jest płynność ruchu – w dobry projektorach istnieją odpowiednie funkcje, które ją ulepszają. Wśród tych rozwiązań można znaleźć przykładowo technologię Smooth Motion. W takim sprzęcie obrazy będą wolne od smużenia itp.

Wybór ekranu

LaserTV działa w oparciu o projektor ultra krótkiego rzutu i ekran typu CLR. Przy wyborze tego drugiego elementu kluczowe są przekątna, zastosowana powłoka, sposób montażu i jeszcze kilka czynników. Jako że wybór ekranu jest nieco bardziej złożoną kwestią, to poświęciliśmy jej osobny artykuł. Bez obaw, wszystko objaśnimy tak, iż wybór odpowiedniego ekranu CLR będzie bezproblemowy.

Prostota użytkowania LaserTV

LaserTV podbija serca miłośników kina domowego głównie przez prostotę użytkowania. Dzięki funkcjom SmartTV jego obsługa jest tak intuicyjna, jak w przypadku zwykłych telewizorów. Dostępne są sprzęty z różnymi systemami operacyjnymi, a główny podział obejmuje producentów wykorzystujących samodzielnie rozwijany system lub używających rozwiązań innych podmiotów. W tej drugiej kategorii można znaleźć przede wszystkim LaserTV z Androidem. Niezależnie od tego, który system wybierzesz, najważniejsze jest upewnić się, że dane rozwiązanie da Ci dostęp do funkcji, na których Ci zależy. Wśród nich znajdują się przede wszystkim platformy streamingowe, takie jak Netflix, Disney Plus, Amazon Prime Video, YouTube itp.