Widziałeś więc inicjały, ST lub UST na końcu nazwy modelu projektora i pomyślałeś: „Ugh, kolejna rzecz do rozważenia”.Nie bój się! W tym artykule omówimy kluczowe różnice między projektorami ultrakrótkiego rzutu (UST), krótkiego rzutu (ST) i standardowego rzutu. Odpowiemy również na pytanie, który z nich jest dla Ciebie najlepszy, a także co warto wziąć pod uwagę przy zakupie idealnego projektora.
Standard_Short_UST.jpgCzym dokładnie jest „rzut”?

Przy zakupie projektorów rzut odnosi się do odległości, w jakiej urządzenie projekcyjne będzie musiało znajdować się od ekranu projektora, aby wyświetlić obraz o żądanym rozmiarze i rozdzielczości. Rzut projektora jest wynikiem rodzaju zastosowanego obiektywu i może mieć duży wpływ na takie czynniki, jak jakość obrazu, jasność, rozmiar i cena produktu.
throw.gif

Projektory standardowe (standard-throw)

Projektory te muszą znajdować się co najmniej 2m od ekranu projektora, aby uzyskać obraz wysokiej jakości o żądanym rozmiarze. Sugeruje się jednak, aby mieć do dyspozycji więcej niż 2m, ponieważ rozmiar wyświetlanego obrazu można zwiększyć, zwiększając odległość między projektorem dalekiego rzutu a ekranem projektora. Projektory o dalekim rzucie wydają się być opcją bardziej przyjazną dla budżetu, ponieważ generalnie mają mniej złożony system wewnętrzny niż projektory o krótkim rzucie i wymagają znacznie mniej przetwarzania w celu wytworzenia projekcji obrazu. Projektory te oferują dużą łagodność powierzchni, co oznacza, że ​​można uzyskać stabilną projekcję nawet po umieszczeniu projektora na nierównych lub teksturowanych powierzchniach.

long-projection-conference-room-2.jpg

Projektory krótkiego rzutu - ST (short-throw)

Projektory krótkiego rzutu zwykle muszą znajdować się w odległości od 1,2 do 2 m od ekranu projektora i mogą z tej odległości wyświetlać imponujący obraz o przekątnej ponad 100 cali. Oznacza to, że duże projekcje można uzyskać przy bardzo ograniczonej przestrzeni. Ten imponujący wyczyn odbywa się jednak kosztem nadmiernego wytwarzania ciepła, ponieważ projektory o krótkim rzucie wykorzystują zaawansowane przetwarzanie obrazu do tworzenia dużych projekcji z niewielkiej odległości projekcji. Projektory o krótkim rzucie są znacznie bardziej wrażliwe na kąt i powierzchnię, na której są trzymane, co oznacza, że ​​wymagana jest gładka, prosta powierzchnia, aby zapobiec zniekształceniu obrazu.
projection.jpeg

Projektory ultra krótkiego rzutu - UST (ultra short-throw)

Projektory o bardzo krótkim rzucie idą o krok dalej, tworząc duże, szczegółowe projekcje z odległości zaledwie kilku cali od ekranu projektora. Zazwyczaj każdy projektor, który ma być umieszczony bliżej niż 1m stopy od powierzchni projekcyjnej, jest uważany za projektor o ultrakrótkim rzucie. Projektory o bardzo krótkim rzucie wymagają większego skupienia się na powierzchni projekcyjnej niż inne typy projektorów, ponieważ zwykła biała ściana prawdopodobnie nie zapewni oczekiwanej jakości obrazu. Zamiast tego możesz zainwestować w odbijający światło ekran zaprojektowany specjalnie dla tego typu projektora. Pomimo trudnych wad, takich jak ekstremalna wrażliwość otoczenia, głośność wentylatorów i ograniczone opcje wielkości projekcji, projektory krótkiego rzutu z pewnością przewidują ekscytujące rozwiązania dla przyszłości wyświetlanej rozrywki.
Image-The-Premiere-1.jpg

Który projektor jest dla Ciebie najlepszy?

Jak już wiemy czym różnią się poszczególne projektory i jakie są rzuty projekcji rodzi się pytanie. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze w moim przypadku? Poniższe kategorie to kluczowe czynniki, które należy ocenić przy podejmowaniu decyzji, czy projektor o krótkim lub długim rzucie jest dla Ciebie odpowiedni.

Przestrzeń


Projektory o ultrakrótkim rzucie są idealne do małych kin domowych, podczas gdy projektory o krótkim rzucie dobrze sprawdzają się w salach lekcyjnych lub biurach o ograniczonej przestrzeni. Dzieje się tak, ponieważ nie wymagają ogromnych sal konferencyjnych do produkcji dużych, wysokiej jakości zdjęć. Pozwalają również na więcej miejsca do chodzenia, ponieważ należy unikać tylko obszaru ekranu, aby uniknąć potknięcia się o kable lub uszkodzenia projektora. Z drugiej strony projektory o dalekim rzucie okazały się bardzo skuteczne w większych przestrzeniach, takich jak sale wykładowe lub sale konferencyjne, i często są zawieszane pod sufitem, aby zapobiec obrażeniom lub uszkodzeniom sprzętu. Jeśli masz dostępną większą przestrzeń, projektory dalekiego rzutu oferują więcej opcji rozmiaru projekcji, ponieważ odległość od ekranu można regulować, aż do uzyskania preferowanego rozmiaru obrazu.

Środowisko

Jeśli masz ochotę na romantyczny wieczór filmowy na świeżym powietrzu lub chcesz wyświetlać treści na imprezie plenerowej, projektor dalekiego rzutu jest właściwym wyborem dla Ciebie. Wynika to ze stosunkowo niskiej czułości projektorów dalekiego rzutu na powierzchnie, na których się znajdują. Możesz liczyć na stabilny obraz, nawet jeśli powierzchnia, na której się opierasz, nie jest idealna. Środowisko zewnętrzne zapewnia również wystarczającą przestrzeń do tworzenia projekcji dobrej jakości i rozmiaru za pomocą projektorów o dużym rzucie.


Lokalizacja gniazd

Jeśli nie masz dużej elastyczności gniazdka elektrycznego, projektor dalekiego rzutu może być bardziej odpowiedni dla twojego środowiska. wynika to z dużej odległości projekcji, przy której projektor dalekiego rzutu jest w stanie wytworzyć niezawodny obraz, co oznacza, że ​​nie będziesz musiał zmagać się z przedłużaczami, nawet jeśli gniazdko jest daleko od ekranu. Projektory krótkoogniskowe i ultrakrótkoogniskowe są pod tym względem bardziej ograniczające, ponieważ mają bardzo ograniczony zakres, w którym działają optymalnie.

Budżet

Jeśli chcesz stworzyć proste kino domowe bez rozbijania banku, prawdopodobnie docenisz początkowe ceny projektorów o dalekim rzucie. Niezależnie od tego zdecydowanie zalecamy rozważenie WSZYSTKICH aspektów przed podjęciem decyzji o projektorze, ponieważ nawet najtańsze projektory to strata pieniędzy, jeśli nie spełniają określonych wymagań.

Podsumowanie

Klasyfikacja projektorów jako ultrakrótkiego rzutu, krótkiego rzutu lub dalekiego rzutu zależy od odległości od ekranu projektora, przy której projektor działa optymalnie.
Oba te typy projektorów mają swoje zalety i wady, ale ostatecznie ich wartość zależy od konkretnego przypadku użycia i środowiska oglądania. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł usprawnić proces zakupu projektora.